האם קורה לכם לפעמים שאתם חווים תסמיני חרדה משתקים רק מעצם המחשבה על כך שתצטרכו להתיישב מאחורי ההגה ולעלות על הכביש?

אם זה קורה לכם לעתים קרובות, ובהקשרים שונים – כגון נהיגה בכביש מהיר, נהיגה בכבישים סואנים וכיוצא באלה – קרוב לוודאי שאתם מתמודדים עם חרדת נהיגה.

חרדת נהיגה איננה מסתכמת אך ורק בהימנעות מנסיעה בכבישים, מדובר על הפרעת חרדה אשר עלולה להביא לידי תופעות שליליות רבות בחיי האדם, ולכן מומלץ לפנות לקבלת טיפול בפוביות אצל מטפלים מוסמכים.

לדוגמא, אנשים עם חרדת נהיגה משתקת עלולים להימנע מפעילויות מסוימות בניסיון להימנע מלחוות את אותה חרדת נהיגה שעמה הם אינם מצליחים להתמודד – הימנעות מביקור חברים ובני משפחה, הימנעות ממקומות עבודה שמצריכים נסיעות ארוכות וכיוצא באלה.

במסגרת מאמר זה נספר לכם על הסיבות השונות אשר עלולות לגרום להתפתחות של חרדת נהיגה.

חרדת נהיגה – איך חרדת נהיגה מתפתחת?

  • אירועי עבר שליליים – כמו סוגים אחרים של פוביות ופחדים, גם חרדת נהיגה מתפתחת ברוב המקרים בעקבות אירוע שלילי שהאדם עבר בחיים שלו בהקשר של נהיגה. בין אם מדובר על מעורבות בתאונת דרכים בתור נהג ובין אם מדובר על מעורבות בתאונה בתור נהג או הולך רגל, חוויה שלילית עוצמתית בהקשר של נהיגה עלולה לגרום להתפתחות של חרדת נהיגה.
  • הפרעות חרדה אחרות – פעמים רבות אנשים אשר מתמודדים עם הפרעת חרדה מסוג אחד עלולים לפתח בעקבות זאת חרדות ופחדים מסוגים אחרים. סוגים של חרדות ופחדים אשר עלולים להוביל להתפתחות של חרדת נהיגה כוללים אגורופוביה, הפרעת חרדה כללית, התקפי פאניקה וכיוצא באלה. יש לציין כי במקרים מסוימים אדם עלול לפתח חרדת נהיגה בעקבות אירוע שלילי, ובעקבות הימנעות לאורך תקופה ארוכה, לפתח חרדות מסוגים שונים, ככה שזה עובד בשני הכיוונים.

> קראו מידע נוסף על הנושא ודרכי טיפול בפחד מנהיגה באתר של עדי שניידר.